24 HAZİRAN 2019 PAZARTESİ -

Yangın Merdivenleri Özellikleri Nelerdir?

Yangın Merdivenleri Özellikleri Nelerdir?

Yangın merdiveni özellikleri nelerdir? Bu konuda her firmanın kendine göre belirli bir tarzı olmasına rağmen ortak nokta’’ yangın merdivenleri’’yönetmeliği maddelerinde belirtilen özellikler olmaktadır. her üretici firma veya inşaat firmaları yaptıkları yangın merdivenlerinin insan sağlığını koruyucu nitelikte olmasını amaçlayarak ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda belirtilen hususular çerçevesinde belirli kuralların asla göz ardı edilmemesi gerektiğini de bilmektedirler. İşte bu nedenle öncelikle her binanın bağımsız bir bölümünde yangın kaçış noktaları ile bağımlı olan yangın merdiveni bulunması gerekmektedir. Bu konuda hazırlanmış yönetmelik maddelerinde belirtildiği gibi yangın merdiveni özellikleri;

Yapılan binalarda bulunan yangın kaçış noktaları ile bağlantılı olan ‘’yangın merdivenleri’’ belirlenen noktalardan dışarıya açılır durumda olması gerekmektedir.

Yangın kaçış noktalarını oluşturan alanların ve merdivenlerin en çok 17 basamağa ulaştığında ve en az 4 basamakta bir sahan oluşturarak panik anında sıkışma ve yığılmaları önleyebilecek pozisyonda olması gerekmektedir. Oluşturulan bu sahanlıkların yangın merdiven basamaklarından dar olmaması kullanım bakımından kolaylık sağlayacaktır.

Yangından kaçışı sağlayan yangın merdiveni basamakları kesinlikle ıslandığında dahi kaymayı önleyici malzemelerden imal edilmiş olması gerekmektedir.

Yangından kaçış noktalarının bağlantısının devamını sağlayan ‘’yangın merdivenleri’’ baş kurtarma mesafesi olarak yangın merdiveni yönetmeliğinde belirtilen 2,1 metrelik yükseklikten az olmamalıdır.

Yangın anında ortaya çıkabilecek panik olumuna karşı basamakların kolay kullanımını sağlaması amaçlanarak basamak aralıklarındaki mesafe 17,5 santimetreden az yapılmamalıdır. Ayrıca basamak genişlikleri 25 santimetrenin altında olmaması gereklidir.

 

Sizinde bir yangın kapısı ihtiyacınız varsa lütfen bizimle iletişime geçiniz.