24 HAZİRAN 2019 PAZARTESİ -

Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni can güvenliği bakımından üstlendiği rol ile binalar açısından son derece önemlidir.

Tehlike esnasında binanın acilen tahliye edilmesi hayat kurtarabilmektedir. Bu nedenle yangın merdivenleri, günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak tehlike anında üstlenecekleri kritik görev nedeniyle yangın merdiveni imalatı belirli standartlara bağlanmıştır.

Yangın Merdiveni Nasıl Olmalıdır?

Yangın merdivenleri, çelik yapı yöntemi ile imal edilmektedir. Yangın merdiveni böylelikle yeterince sağlam olur. Bununla beraber, ana taşıyıcı direkler ile merdiven ebatları için standartlar belirlenmiştir. Yangın merdivenlerinin basamaklarının kaygan olmaması için, kabartmalı ve baklava desenli olarak üretilmektedir. Böylelikle kaçan insanların basamaklarda kayıp düşmesini engellemektedir.

Z Tipi Yangın Merdiveni

Spiral ve z tipi yangın merdivenleri olmak üzere farklı iki model vardır. Yangın merdiveni için binanın belediyeden ruhsat alması gereklidir. Belediye, spiral tipli yangın merdivenine ruhsat vermemektedir. Z tipli yangın merdiveni ise ruhsat alabilmektedir. Sağlamlığı, ve pratik oluşuna ek ruhsat avantajı nedeniyle z tipli yangın merdivenleri çok daha yaygındır.

Yangın Merdiveni Fiyatları

Yangın merdiveni fiyatları, malzeme kalitesi dahil olmak üzere, birçok etkene göre farklılık göstermektedir.