24 HAZİRAN 2019 PAZARTESİ -

Yangın Merdiveni Fiyatları

Günümüzde ev kazalarının çoğunun dikkatsizlik sonucu ortaya çıktığını mutlaka bir yerlerde duymuş veya okumuşsunuzdur. Hanımların evde fişte unuttukları ütülerin veya ocakların hatta elektrikli sobaların dahi telafi edilemeyecek can kayıplarıyla sonuçlanabilen kazalara yol açtığı bilinmektedir. Suç sadece hanımların değildir tabi ki. Bacaların doğru konumlandırılmaması sıvalarının düzgün yapılmaması çatı arası teras gibi direkt güneş ışığı alan yerlere çabuk tutuşabilecek nesnelerin konulması çocukların evde elektrikli aletlerle oynaması yanıcı maddelerle oynaması yanıcı ve yakıcı maddelerin birbirine yakın ortamda tutulması sigara izmaritlerinin tam olarak söndürülmeden atılması ve buna benzer onlarca hatta yüzlerce ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıkan yangında onlarca ailenin evi yok olmuş yüzlerce insan bu dünyadan ayrılmış bulunmaktadır. 

Burada bizlere büyük önem düşmektedir. Hem toplum olarak hem de bireyler olarak. Yangınlar konusunda bilinçlenmemiz gerekmektedir. Küçük çocuklarımıza gereken eğitimi vermeli yaptığımız işlerde en az iki kat daha fazla dikkatli ve özenli olmalıyız. Örneğin yazın pikniğe gittiğimiz bir ormanlık mekanda ateş yakmamalıyız. Sigara içiyorsak izmariti mutlaka tamamıyla söndürdükten sonra çöpe atmalıyız. Diyelim ki bir sebeple ateş yaktık işimiz bittikten sonra mutlaka söndüğünden emin olmalıyız. Ülkemizde özellikle Akdeniz ve ege bölgesinde yazların kurak geçtiğini güneş ışınlarının yaz günlerinde yeryüzüne çok dik olarak geldiğini hepimiz bilmekteyiz. Bu nedenle özellikle cam materyalden yapılmış çöplerimizi kesinlikle açık olarak gelişigüzel atmamalıyız. Sadece bu yüzden her yıl onlarca hektar orman yok olmaktadır.

Bu tür üzücü olaylarla karşılaşmamak için elimizden geleni yapsak da bazı sebepler bize bağlı olarak gelişmemektedir. Evde gerekli önlemleri de alsak da yangını önceden öngörmemiz mümkün olmamaktadır. Peki, böyle bir durumda neler yapabiliriz. Kısaca bundan bahsedelim. Herhangi bir şekilde evden yanık kokusu geliyorsa soba ya da gaz kokusu geliyorsa kesinlikle elektrik düğmelerine dokunmamak gerekmektedir. Hemen cam veya kapılar açılarak evin veya mekanın hava alması sağlanmalıdır. Bulunduğumuz mekanda varsa yaşlı ve çocuklar hemen dışarı çıkarılmalıdır. Dışarı çıkış yolunda aşırı duman ya da alevler olabilir. İşte burada önemli olan yangın merdiveni konusu devreye giriyor. Yangın esnasında hayat kurtaran nesne olan yangın merdivenleri mutlaka her konutta bulunmalıdır. Ev alırken ya da ofis veya işyeri kiralarken mutlaka yangın merdiveninin olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Peki, yangın merdiveni çeşitleri nelerdir aralarında ne gibi farklar vardır?

Z tipi yangın merdiveni daha çok yangın yönetmeliğinde belirtilen sağlamlık uzun ömürlülük can güvenliği ve kaçış noktalarının doğru ve talimatlara uygun olarak üretilmelidir. Yangın merdivenleri bodrum kata kadar yapılmaz. Ani bir durumda binayı boşaltırken bodrum kata kadar inilmesi facialara yol açabilmektedir. 

Portatif yangın merdiveni ve makaralı yangın merdiveni ise güçlendirilmiş özel Alüminyumdan imal edilmiştir. Üzerinde bulunan bir makara sayesinde 8-17m’ye kadar rahat bir şekilde açılabilmektedir. Özel ve patentli imalatımız olan bu merdivenler her türlü hava şartlarında göstermiş olduğu dayanıklılık ve manevra kabiliyeti sayesinde yangından kurtarma operasyonlarında çok önemli bir yere ulaşmıştır. Özellikle; konut siteleri yazlık siteler sosyal kulüpler geniş fabrika sahaları alışveriş merkezleri oteller için pratik ve ekonomik bir çözümdür.

Kullanım alanları içerisinde genel olarak çok katlı binalar yer almasına rağmen kamu kuruluşları ve özel sektörün iş amaçlı kullandığı tüm binalarda kullanılması gerekir. 

Sadece yangınlarda değil doğal afetlerde deprem terör saldırısı gibi olağanüstü hallerde en güvenli çıkış yolu yangın merdivenleridir. Yangın merdivenlerinin önemini yeterince kavrayabilmek için mutlaka okullarda veya benzeri kurumlarda yapılan yangın tatbikatlarına katılmanızı öneriyoruz.